Uczniowie pierwszej drużyny Zespołu Publicznych Szkół nr 1 w Żninie zostali zwycięzcami tegorocznej edycji Szachowej Ligi Powiatu Żnińskiego. Wicemistrzostwo zdobyło tym razem Publiczne Gimnazjum nr 1 Żnin, a brązowe medale wywalczył Zespół Szkół Niepublicznych w Bożejewicach.

Ostatnie, trzecie spotkanie odbyło się w sali Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie 1 marca br. Pomimo ogromnej przewagi wywalczonej w poprzednich kolejkach, drużyna ZPS 1 I Żnin do przedostatniej kolejki nie mogła być pewna powtórzenia sukcesu z sezonu 2010/2011. Dopiero wygrana 3:1 w bezpośrednim spotkaniu z najgroźniejszym rywalem, Publicznym Gimnazjum nr 1 I Żnin, zapewniła im zwycięstwo w całych rozgrywkach. Sprawa tytułu mogła się rozstrzygnąć wcześniej, ale niespodziewanie w 12. kolejce podopieczni Marcina Szarego ulegli 1:3 gimnazjalistom z Bożejewic. Ci z kolei do ostatniej, 14. kolejki mieli szansę na zdobycie wicemistrzostwa. O wszystkim decydował ostatni pojedynek pomiędzy Wiktorem Kurkiem (PG 1 I Żnin) a Konradem Szymczakiem (ZSN Bożejewice). Wcześniej ZSN prowadził po trzech zakończonych partiach 2:1 i gdyby wygrał także Konrad, to właśnie drużyna z Bożejewic stanęłaby na drugim stopniu podium. Tymczasem lepszy okazał się gracz PG 1 ze Żnina i klasyfikacja czołówki ustalona po 13. kolejce nie zmieniła się.

 

 

Zwycięska drużyna, której opiekunem jest Marcin Szary, zagrała w składzie: Borys Paliwoda, Jakub Grochowalski, Wojciech Kolasiński i Agnieszka Zaroda.

Na poszczególnych szachownicach najlepsi okazali się:

I – Borys Paliwoda (ZPS 1 I Żnin) – 13,5 pkt.

II – Jakub Grochowalski (ZPS 1 I Żnin) – 12,0 pkt.

III – Wojciech Kolasiński (ZPS 1 I Żnin) – 10,0 pkt.

IV – Iwona Kaczmarczyk (PG 1 Barcin) – 13,0 pkt.

 

Zawody sędziował Jerzy Śniadecki przy pomocy Piotra Konieczyńskiego. Sekretariat zawodów prowadził Michał Krzyżaniak. Dekoracji zwycięzców i pozostałych uczestników dokonali dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie Jerzy Śniadecki oraz radny Rady Powiatu Jan Kopterski.